تعرفه واردات موبایل صفر شود، قاچاق کم می‌شود

تلفن همراه

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت و گوشی معتقد است: اگر تعرفه واردات کالا به صفر برسد می‌توان امیدوار بود که واردات از طریق مبادی غیررسمی نیز کاهش یابد و به حداقل برسد.

افشار فروتن‌لاریجانی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: در خصوص طرح رجیستری که در گذشته تجربه شده و به نوعی تاثیرات آن را شاهد بودیم، باید بررسی‌های لازم را داشت که قرار است در چه شرایطی ایجاد شود و اینکه با چه شرایطی اجرا شود.

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت و گوشی گفت: کیفیت و شرایطی که برای این طرح در نظر گرفته می‌شود بسیار مهم است وگرنه در گذشته این طرح اجرا شده بود و افرادی که از مبادی غیررسمی به واردات مشغول بودند، راه‌حل‌هایی برای آن نیز، پیدا کرده بودند و باز هم به صورت قاچاق تلفن‌های همراه را وارد می‌کردند.

او معتقد است‌: از آنجا که بررسی‌ها نشان داده با توجه به تعرفه فعلی، بالای 80 درصد از تلفن‌های همراه موجود در کشور از طریق مبادی غیررسمی وارد شده‌اند، پس اگر در تعرفه واردات کالا تغییراتی ایجاد شود دیگر نیازی به طرح‌هایی امثال طرح رجیستری نیست.

او گفت: یعنی اگر تعرفه متناسب با حجم تولید در داخل کشور تعیین شود مسبب بهبود شرایط در بازار می‌شود.

فروتن‌لاریجانی با اشاره به زمانی که تعرفه واردات چهار درصد بود گفت: همانطور که در گذشته شاهد آن بودیم آن زمان قاچاق تلفن‌های همراه به حداقل رسیده بود.به هرصورت اگر تعرفه واردات کالا به صفر برسد می‌توان امیدوار بود که واردات از طریق مبادی غیررسمی نیز کاهش یابد و به حداقل برسد.

رئیس انجمن فروشندگان سیم‌کارت و گوشی افزود: به طور کل تعرفه برای واردات کالا باید زمانی افزایش یابد که به مرور زمان زیرساخت‌های بحث تولید فراهم شده باشد و حجم تولید با افزایش روبه‌رو شده باشد. در این صورت است که این افزایش می‌تواند موثر باشد. اما اگر تعرفه به طور ناگهانی و بدون برنامه افزایش یابد، به طوری که در گذشته شاهد آن بودیم، با هجوم کالاهای قاچاق و واردات از طریق مبادی غیررسمی مواجه می‌شویم.

منبع : سایت اتحادیه طلای تهران

  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
  • 1197
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)