درباره یورو

درباره یورو

تقریبا همه مردم می دانند که یورو واحد پولی قاره اروپا می باشد. اما اینکه سرو کله این واحد پولی از کجا پیدا شد و در مقابل دلار قد علم کرد برای خود داستانی دارد که دراین گزارش به آن می پردازیم .

در ابتدای ژانویه سال 2002 میلادی کشورهای :

پرتغال ، یونان ، ایتالیا ، آلمان ، فرانسه ، بلژیک ، اتریش ، اسپانیا , ایرلند ، لوکزامبورگ ، هلند و فنلاند به طور رسمی واحد پولی مشترک و جدیدشان را معرفی کردند.
یورو (به انگلیسی : euro)‏ (نماد: €؛ کد ایزو: EUR) در حال حاضر واحد پول کشورهای منطقه یورو است که شامل 18 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا است.

کشورهای دارای واحد پولی یورو :

کشورهای عضو اتحادیه اروپا که یورو را به عنوان واحد پولی خودشان برگزیده اند عبارتند از :
آلمان – اتریش – اسپانیا – استونی – اسلواکی – اسلوونی – ایتالیا – ایرلند – بلژیک – پرتغال – فرانسه – فنلاند – قبرس – لوکزامبورگ – مالت – هلند – یونان و رومانی
یورو در حال حاضر دومین ارز جهان با بیشترین چرخش از نظر ارزش است. یورو 7 گونه اسکناس دارد : 5 _ 10 _ 20 _ 50 _ 100 _ 200 _ 500  یورویی.
یورو یک واحد کوچک تر به نام سنت دارد. یک یورو 100 سنت است.

اسکناس های یورو :

یورو هم مثل بقیه واحد های پولی سکه هایی دارد، سکه‌های یورو از نظر مبلغ هشت نوع است:

سکه‌های سنت یورو : 1 _ 2 _ 5 _ 10 _ 20 _ 50 سنت
سکه‌های یورو : 1 یورو _ 2 یورو
یورو از همان ابتدا موافق و مخالفان گوناگونی داشت. بیشتر کشورهای اروپایی، پذیرش یورو به عنوان واحد رسمی پول کشورها شان را به رفراندوم گذاشتند و پس از جلب موافقت عمومی آن را انتخاب کردند.
بروز بحران مالی اخیر در اروپا کمی یورو را با فراز و نشیب مواجه کرده اما نتوانسته آن را از رونق بی اندازد یا بی اعتبار کند. این روزها یورو سرسخت ترین رقیب برای دلارآمریکاست که سال ها یکه تاز بازارهای مالی جهان بود و حکم رانی می کرد.

منبع : سایت اتحادیه طلای تهران

  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  • 1507
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)