دلار به مرز 3700 تومان رسید؛ افزایش تردد در بازار ارز

روند افزایش قیمت دلار در این هفته هم ادامه پیدا کرده است؛ به طوری که هر دلار آمریکا نسبت به روز گذشته 20 تومان افزایش قیمت دارد و در بازار آزاد 3680 تا 3690 تومان فروخته می‌شود.

بر اساس گزارش‌های میدانی، بازار ارز و سکه مدتی است که بعد از یک دوره چند ماهه که ثبات نسبی را تجربه کرد، بار دیگر در روز‌ها و هفته‌های اخیر دچار نوسانات و تغییراتی شد.

دلار آمریکا که اخیرا در میان ارزها با بیشترین تغییر روبرو شده و مدتی است که روند صعودی پیدا کرده است در شروع این هفته نیز به روند اخیرش ادامه داد و در بازار امروز – یکشنبه – به مرز 3700 تومان نزدیک‌ شد؛ اتفاقی که دست کم در سال جاری بی‌سابقه است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در سالی که در بیشتر ماه‌های آن دلار آزاد کمتر از 3500 تومان فروخته شد، ظرف حدود یک ماه گذشته بین 200 تا 300 تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

نرخ خرید و فروش انواع ارز در بازار

هر دلار آمریکا بین صرافی‌ها و دلالان ارز، به طور متوسط 3660 تومان خریداری و 3680 تومان فروخته می‌شود و در برخی صرافی‌ها قیمت فروش آن به 3690 تومان هم رسیده است.

در میان سایر ارزها یورو 3855 تومان خریده و 3890 تومان فروخته می‌شود. همچنین پوند انگلیس 5460 تومان خریداری و 5540 تومان عرضه می‌شود. لیر ترکیه نیز 1245 تومان خریده و 1290 تومان به فروش می‌رسد. همچنین یوان چین 560 تومان خریداری می‌شود و 590 تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

همچنین بر اساس مشاهدات خبرنگار ایسنا،‌ مردم بیشتر از هفته‌های قبل در بازار ارز در رفت و آمد هستند و قیمت‌ها را رصد می‌کنند. آنچه از وضعیت کلی بازار ارز به نظر می‌رسد این است که در شرایط فعلی، تمایل به فروش ارز تا حدودی بیش از خرید آن است.

تحلیل‌های متفاوت درباره نرخ دلار

به گفته برخی دلالان این احتمال وجود دارد که در روزهای آینده روند صعودی قیمت ارز ادامه داشته باشد؛ هر چند برخی صرافی‌ها می‌گویند این افزایش قیمت دلیل مشخصی ندارد و در روز‌های آینده سیر نزولی را سپری خواهد کرد و وضعیت به ثبات می‌رسد.

در این مدت و بعد از آغاز روند افزایشی قیمت ارز، برخی کارشناسان و ناظران اقتصادی تحلیل‌های متفاوت را درباره این روند مطرح کردند و دلایل مختلفی را برای آن برشمردند.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران پیش از این درباره دلایل افزایش نرخ ارز به ایسنا گفته بود که احساس نگرانی از نبود ارز در بازار موجب شده که قیمت‌ها به شکل احساسی افزایش پیدا کند.

به گفته ابوالفضل گلپایگانی، در شرایط فعلی بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندگان به منابع و قطعات نیاز دارند و از این جهت احساس می‌کنند باید منابع ارزی بیشتری برای خرید‌هایشان در اختیار داشته باشند.

از سوی دیگر کشتی‌آرای – رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران – تعطیلات ماه جاری و افزایش مسافرت‌ها در این ماه را عامل افزایش قیمت دلار می‌داند.

همچنین به گفته مقیمی – یکی از اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران – در فضای پسا برجام انتظارات بیشتری برای حضور ایران در عرصه تجارت بین الملل اتفاق افتاده و این عامل یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در افزایش قیمت ارز طی هفته‌های اخیر بوده است.

قیمت انواع سکه و طلا در بازار

البته قیمت‌ها در بازار سکه حاکی از این است که غیر از سکه تمام طرح جدید، انواع سکه نسبت به روز گذشته ثبات نسبی قیمت دارند.

‌سکه تمام طرح جدید به طور متوسط در بازار امروز 900 هزار تومان خریداری می‌شود و 910 هزار تومان فروخته می‌شود که در مقایسه با روز گذشته افزایش حدود 5000 تومانی را نشان می‌دهد.

همچنین قیمت خرید نیم سکه 450 هزار تومان و قیمت فروش آن 460 هزار تومان است. ربع سکه نیز 240 هزار تومان خریداری می‌شود و 250 هزار تومان به فروش می‌رسد. سکه گرمی نیز 160 هزار تومان خریده و 170 هزار تومان فروخته می‌شود.

در بازار طلا نیز، هر گرم طلای 18 عیار 92 هزار و 740 تومان و هر مثقال طلا 401 هزار و 900 تومان قیمت دارد و اونس جهانی 1057 دلار و 60 سنت فروخته می‌شود.

منبع : سایت اتحادیه طلای تهران

  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۰۹/۰۸
  • 835
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)