زور شب یلدا به رکود طلا نرسید

در سال‌های نه چندان دور در مراسم شب یلدا که خانواده‌ها در کنار یکدیگر جمع می‌شدند یکی از کادوهای این شب سکه و مصنوعات طلا بود که رفته رفته با افزایش هزینه‌های خانوار و افزایش یکباره قیمت طلا در سال‌های 90 و 91 خرید مصنوعات طلا و انواع سکه در شب یلدا به دست فراموشی سپرده شده است، این واقعه در حالی رخ داده که در چند سال گذشته مراسم شب یلدا در ماه محرم و صفر قرار گرفته بود و بنابر اعتقاد ایرانیان در این دو ماه خرید سکه و طلا بسیار کاهش پیدا می‌کند.

حال با توجه به اینکه شب یلدای سالجاری در ماه ربیع‌الاول قرار گرفته است احتمال داده می‌شود که حجم تقاضا برای انواع سکه و مصنوعات طلا افزایش یابد.

در این رابطه رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران بیان کرد: تغییرات یک تا دو درصدی در بازار طلا و سکه نشانه تحول این بازار نیست.

احمد وفادار اظهار کرد: متاسفانه نزدیکی به ایام شب یلدا هیچگونه تحرکی در بازار ایجاد نکرده است و این در حالی است که با خروج از ماه صفر و افزایش تعداد مراسم‌های شادی یک تا دو درصد بر حجم تقاضای بازار افزوده شده است.

وی ادامه داد: افزایش حجم تقاضا در بازار طلا و سکه نشانه تحول این بازار نیست و بازار همچنان رویه عادی گذشته خود را ادامه می‌دهد.

او خاطرنشان کرد: احتمال داده می‌شود تازه عروس و دامادها خریدهای جزئی در بازار داشته باشند که به طور حتم این خریدها معطوف به مصنوعات ریز طلا و سکه‌های ربع و گرمی خواهد بود.

همچنین رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: بازار در حال حاضر شاهد هیچ تغییر عمده‌ای نبوده و قیمت‌ها با توجه به ارزش اونس‌ جهانی و ارزش دلار در بازار آزاد کاملا منطقی است.

محمد کشتی‌آرائی اظهار کرد: در پی نزدیکی به ایام شب یلدا حجم عرضه و تقاضا تغییری نداشته است و پیش بینی می‌شود شب یلدا در دو روز آینده نیز تاثیری بر بازار نداشته باشد.

  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  • 747
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)