طریقه شناخت فلز طلا از بقیه فلزات و دانستن حدودی عیار آن برای افراد عادی چگونه است؟

طریقه شناخت فلز طلا از بقیه فلزات و دانستن حدودی عیار آن برای افراد عادی چگونه است؟

طریقه شناخت فلز طلا از بقیه فلزات و دانستن حدودی عیار آن برای افراد عادی چگونه است؟

یکی از موضوعاتی که همیشه فکر بانوان را به خود مشغول کرده و تا پاسخ آن را نیابند دل شان آرام نمی گیرد مربوط به زیورآلاتی است که در مراسماتی همچون جشن تولد و یا جشن ازدواج دریافت می کنند و نمی دانند جنس آنها از چیست .اگر بدل است که یادشان باشد تلافی کرده و در مراسم آن شخص به او بدل هدیه دهند و اگر هم طلا است طبیعتا باید طلا تقدیم نمایند .
حال برای دانستن این موضوع همراه ما باشید و سپس به جان زیورآلات خود افتاده تا جنس و عیار آنها را کشف نمایید .
برای افراد عادی تنها روش شناخت فلزات اعم از طلا , نقره و … , حروف و اعداد حک شده به روی آن فلز می باشد.
معمولا به روی زیورآلات طلاو جواهر , عیار آن را حک می کنند که غالبا در کشور ما ((18 یا 750)) است . اما اگر آن قطعه طلا ساخت کشورهای عربی و حتی جنوب ایران باشد عیار آنها می تواند ((21 یا 875)) و یا ((22 یا 915)) باشد. همچنین اگر آن قطعه طلا , ساخت کشورهای اروپایی و آمریکا باشد عیار آنها ((14 یا 585)) و یا ((9 یا 375)) می باشد.
به روی زیور آلات و ظروف نقره نیز به مانند طلا , معمولا عیار آن حک می گردد که ((90 یا 900)) و یا ((92.5 یا 925)) می باشند. البته برای ظروف و یا آینه شمعدان نقره بخاطر وزن نسبتا بالای آنها و در راستای کاهش قیمت ها, از عیار پایین تر که حدود ((800 تا 900)) باشد نیز استفاده می گردد .

نوشته شده توسط : ایمان آزموده

توضیحات تکمیلی:

1-روش گفته شده بالا فقط برای افراد عادی کاربرد دارد و نمی توان بصورت قطعی توسط اعداد حک شده به روی فلزات , نوع آن فلز را تعیین کرد. چه بسا ممکن است فلزی از جنس نقره اما با آبکاری طلا و عیار حک شده 18 باشد !
2-شیوه تخصصی تر برای شناخت نوع فلز و دانستن حدودی عیار آن , محک زدن به وسیله سنگ محک و شیوه کاملا دقیق , روش عیارسنجی (کوپلاسیون) می باشد.
3 – اگرطلایی که خریداری می کنید دارای اعداد گفته شده بالا نمی باشد دال بر آن نیست که سرتان کلاه گذاشته شده است و بدل خریده اید ! گاها ممکن است این اعداد به روی طلا حک نشده باشند و حتی اعداد و حروف دیگری حک شده باشند که آنها نیز مربوط به کد سازنده یا کارگاه و شهر تولید کننده می باشد . در هر صورت خرید خود را از فروشگاه های معتبر انجام داده و حتمااااا فاکتور خرید را دریافت نمایید .

گالری تصاویر

افتتاح کانال طلا و جواهر سایت mastergold.ir

  • مدیریت سایت
  • 1394/08/10
  • 8582
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)