عباسی: باید اشتغال موجود در صنعت طلا و جواهر را حفظ کنیم

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباسی، رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های کارگری کشور، در نشست “چشم انداز صنعت طلا و جواهر در دوران پساتحریم”  که در خبرگزاری ایلنا برگزار شد، گفت:طلا و جواهر زینت انسان‌ها است و صنعت طلا و جواهر نیز باید به زینت صنعت کشور، تبدیل شود و در اولویت ها قرار بگیرد.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های کارگری کشور، اظهار داشت: خوشبختانه بعد از تفاهم هسته‌ای امیدواریم که اجرای برجام به گشایش اقتصادی در کشور منجر شود. یکی از مشکلات‌ کشور بحث تحریم‌ها بود. یکی دیگر از مشکلات‌مان هم تهدیدهای داخلی بود. متاسفانه اثر تهدیدهای داخلی بیشتر از تحریم‌ها بود زیرا تهدیدهای داخلی موجب شد بسیاری از اصناف ما دچار مشکل شود . بسیاری از مشکلات ناشی از رفتار انحصاری دولت است. در حال حاضر سال ها است که سیاست‌های کلی 44 توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است تا از این طریق دولت به سوی کوچک‌سازی و چابک‌سازی گام بردارد و بخش خصوصی جایگاه مناسب خویش را در اقتصاد پیدا کند.

عباسی ادامه داد: در بحث صنف طلا و جواهر دو موضوع را در دستور کار  اتحادیه صنفی‌مان قرار داده بودیم و در این خصوص نشست هایی را با دوستان برگزار کردیم و کمیته های مختلف را برای پیشبرد اهداف‌مان تشکیل دادیم.  ما سال‌ها است که احساس می‌کنیم این صنعت در حال اضمحلال است. امروز شاهد هستیم که هم بخش کارگری صنعت طلا و جواهر دچار مشکل است و هم بخش کارفرمایی و هم بخش فروشندگان و پخش کنندگان طلا و جواهر دچار مشکل است. در حال حاضر در سطح استان تهران بالای 4 هزار کارگاه طلاسازی در تهران فعال است و بالای 20 هزار کارگر در این کارگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند. این کارگاهها امروز مشکلاتی بسیار زیادی دارند. در این خصوص باید به راهکارهای اساسی فکر کرد.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های کارگری کشور، افزود: امروز قاچاق کالا همه بخش‌های تولیدی را با مشکل مواجه کرده است. قاچاق کالا ، صنعت طلا و جواهر نیز دچار مشکل کرده است و تا زمانی که نتوانیم مشکل قاچاق کالا و واردات بی‌رویه را مدیریت کنیم قطعا مشکلات هیچگاه رفع نخواهد شد.  در کنار بحث قاچاق  باید به تسهیلات بانکی و پرداخت وام به این صنعت نیز توجه شود. همچنین باید به عوارض  بخش دولتی هم توجه جدی داشت. در حال حاضر عموم صنایع کشور به خاطر اقدامات دولت دچار مشکل هستند. چرا دولت فقط به دیگران توصیه می کند که چه بکنند و چه نکنند و چرا خود دولت تلاش نمی کند که رفتارهایش را مناسب و اصولی کند؟ مثلا آیا دولت آماده است در بحث مالیات کوچکترین حمایتی از این صنعت داشته باشد؟ تاکنون شاهد نبوده‌ایم که دولت در جهت تقویت بخش خصوصی اقدام خاصی انجام دهد. اخذ مناسب مالیات می تواند یکی از کمک های دولتی به صنعت طلا و جواهر باشد.

وی تاکید کرد: در همه صنایع آموزش حرف اول را میزند و تا زمانی که آموزش نباشد قطعا کیفیت محصولات دچار مشکل خواهد شد. متولی آموزش در حوزه کار سازمان فنی و حرفه ای است. همچنین باید تلاش کنیم که در صنعت طلا و جواهر اشتغال موجود را حفظ کنیم.

منبع : سایت اتحادیه طلای تهران

  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۰۹/۱۴
  • 863
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)