قاتلی خوش تیپ به نام زرنیخ

توی پیج های مختلف سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مشغول گشتن بودم که چشمم به یه سنگ زیبا بنام زرنیخ طلایی افتاد . شناخت چندانی ازین سنگ نداشتم و دلم می خواست توی کلکسیون سنگ هام یه نمونه ازش داشته باشم . اما وقتی کامنت ها رو خوندم گفتم اوووه . عجب سنگ خفن و خطرناکیه ! بنابراین تصمیم گرفتم دربارش تحقیق کوچولویی انجام بدم که در ادامه به نتایج جالبی رسیدم . ضمنا تلاش کردم مطلبو براتون به نحوی بنویسم که تا حد امکان خسته کننده و دارای کلمات قلمبه سلمبه شیمیایی نباشه .

قاتلی خوش تیپ به نام زرنیخ

خب همین ابتدا بدونید که زرنیخ سنگی هست سمی و بسیار کشنده (حاوی ماده آرسنیک) که در گذشته های دور برای محافظت از گنج ها و دفینه های باستانی ازش استفاده می شده . معمولا این سنگ رو به صورت پودر روی اجسام می ریختن که افراد با دست زدن به اون ها آلوده به این سم می شدن و در طی مدت کوتاهی به دیار باقی می شتافتن ! یا همون پودر رو در مسیر ورود به غار یا دخمه می ریختن که با فعالیت و قدم زدن در اون مکان , در هوا پخش شده و از طریق تنفس وارد خون می شده و خیلی سریع تر از لمس کردنش باعث هلاکت می شده . عدم اطلاع از این موضوع سبب این شایعه می شده که دفینه ها و گنج ها دارای طلسمی هستن که جویندگان اونها رو به کام مرگ می فرستن .

ترکیبات آرسنیک تا سال های متمادی سم مورد علاقه قاتل ‌ها بوده . به همین خاطره که به آرسنیک لقب پادشاه سم ها داده بودن . آرسنیک تا مدت ها به عنوان سمی بی نقص به شمار می‌رفت ، چون شناسایی اون در بافت بدن قربانیان کار دشواری بود . حتی بعضی از پزشکان و محققان , مرگ مبهم ناپلئون بناپارت رو ناشی از مسمومیت با همین آرسنیک می دونن .

اما مورد جالب بعدی اینکه از زرنیخ در پودر بهداشتی سنتی استفاده میشه که بهش میگن نوره . ولی اسم دیگش یکم ناجوره ( مرسی قافیه ). نوره ترکیبی از همین زرنیخ و آهک هست که قبلا به نسبت مشخصی با هم قاطی شدن . اون بوی بدی هم که داره و تا شیش تا خونه اونور تر میفهمن شما مشغول انجام چه عملیاتی بودین بخاطر بوی همون زرنیخ هست .

در طب سنتی فواید خیلی خیلی زیادی برای مصرف نوره ذکر شده که پیشنهاد میکنم حتما حتما دربارش تحقیق کنید . حتی بزرگان دین خیلی اونو توصیه کردن . منتها اون مدلی که حتما دارای زرنیخ باشه . مدل های معطر حاوی اسانس و بدون زرنیخ , فاقد خواص درمانی هستن و فقط عمل مو زدایی رو انجام میدن .


استفاده از نوره به زمان های خیلی دور برمی گرده . حتی روایته که وقتی سلیمان نبی با بلقیس ازدواج میکنه , می بینه که واویلا . بدن بلقیس از بدن خودش پر مو تره ! دست به دامن اجنه میشه که تورو خدا یه دوایی بدین تا اینو صافو صوفش کنم و اونام همین نوره رو بهش میدن و میگن برو حالشو ببر !

یکی دیگه از کاربرد های زرنیخ در ساخت مواد محترقه و انواع ترقه و یا مدل قدیمی تر اون به نام دارت هست . البته گاها افرادی که آگاهی لازم از خطر مواد منفجره ندارن , زرنیخ رو با گوگرد ترکیب میکنن که باعث انفجار و سوختگی های خیلی بدی میشه و ازین بابت مراقب جوونها باشید .

در نهایت با توجه به اینکه زرنیخ سنگ زیبایی هست اما بهتره افرادی که کلکسیون سنگ ها رو جمع آوری می کنن از نگهداری اون خودداری کنن . چون سنگی هست که براحتی خرد میشه و ممکنه ذراتی از اون روی دست و بدن باقی بمونه . حتی در اثر گرما از خودش بخارات سمی منتشر میکنه که برای سلامتی بسیار خطرناک هست و منم به همین دلایل قیدشو زدم .

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
  • 1247
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)