واکنش بانک مرکزی به جعل ایران چک ۵۰ هزار تومانی / مشخصات ایران چک اصلی چیست؟

اقتصاد > بازار مالی – صدای اقتصاد نوشت: یک مقام مسئول در بانک مرکزی با اعلام اینکه ایران چک‌های جدید ۵۰ هزارتومانی قابل جعل نیست، گفت: بخشنامه برخی بانک‌ها به شعب اقدامی پیشگیرانه است.

امیر شکری گفت: بخشنامه ای که برخی بانک‌ها در زمینه هشدار جعل ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید به شعب خود ابلاغ کردند، اقدامی پیشگیرانه و برای صیانت از حقوق مشتریان بوده است.

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با رد جعل ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید گفت: در طراحی و تولید ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید بالاترین شاخص های امنیتی لحاظ شده که امکان جعل ندارد.

وی ادامه داد: وقتی که قطع جدید اسکناس به بازار می آید، برخی افراد سودجو و فرصت طلب که دنبال جعل هستند از سطح پایین آگاهی مردم سوء استفاده می کنند و اقداماتی انجام می دهند اما در خصوص ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید اقدامی که به معنای جعل باشد، نداشته ایم.

شکری افزود: در کاغذ، چاپ، طراحی و مرکب ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید ویژگی های متعدد امنیتی گنجانده شده که هموطنان باید به آن توجه کنند و در سایت بانک مرکزی نیز آمده است.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به اینکه کپی رنگی از اسکناس موضوعی متفاوت از جعل و به راحتی قابل تشخیص است، افزود: مهم ترین شاخص امنیتی در ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید “طرح ناقص” است به این مفهوم که تصویر عدد ۵۰ روی کاغذ ایران چک نیمی از رو و نیمی از پشت قابل رویت و قابل انطباق و غیر قابل چاپ است.

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی تصریح کرد: این ویژگی به تنهایی تا حد بالایی برای مردم اطمینان بخش است. دو نخ امنیتی، واتر مارک یا پرنده قابل دیدن، طرح برجسته گنبد حرم امام رضا (ع)، عدد ۵۰ هزار و عبارت بانک مرکزی که با لمس قابل تشخیص است از دیگر ویژگی های امنیتی ایران چک ۵۰ هزار تومانی جدید است.

وی گفت: اگر ایران چک را مقابل چشم به صورت افقی مقابل نور قرار دهید یک تصویر مخفی عدد ۵۰ روی گلدسته حرم امام رضا (ع) بالای سمت چپ کاغذ رویت می شود که این ویژگی نیز بر امنیت ایران چک افزوده است.

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی تصریح کرد: قطعا در تغییر طرح ایران چک ۵۰ هزار تومانی یکی از موضوعات مورد اهمیت بحث امنیت آن بوده و اگر موضوع ارتقای امنیتی نبود شاهد فرصت و فضا برای تغییر ایران چک فراهم نمی شد. اگر هموطنان هنگام دریافت ایران چک ۵۰ هزار تومانی به ویژگی های چند گانه و حداقل دو تا سه ویژگی مهم را توجه کنند، قطعا فرصت از جاعلان گرفته خواهد شد.

منبع : سایت اتحادیه طلای تهران

  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
  • 884
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)