وقوع رویدادی بی سابقه در بازار طلا از سال 1998 میلادی تاکنون

در حالی که قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون 8 درصد کاهش داشته قیمت این فلز زرد برای سومین سال متوالی مسیر نزولی را در پیش گرفته و این اتفاق و رویدادی است که از سال 1998 میلادی بی سابقه بوده است.

 

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی سی ان بی سی، برای نخستین بار طی سال های 1996 تا 1998 میلادی است که قیمت طلا برای 3 سال پیاپی با کاهش روبرو شده است.

بر اساس این گزارش پس از اظهارات جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا مبنی بر احتمال افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر، قیمت جهانی طلا در ماه جاری بیش از 5 درصد کاهش داشته است.

گینا سانچز تحلیلگر ارشد موسسه چانتیکو گلوبال بر این باور است که اگر فدرال رزرو در نشست دسامبر نیز نرخ بهره را افزایش ندهد، قیمت طلا به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

وی در ادامه افزود: روند طلا به گونه ای است که افت قیمت در شرایط کنونی ادامه خواهد یافت. شرایط اقتصادی آمریکا رو به بهبود است و این مساله به ضرر قیمت طلا تمام خواهد شد. تقویت ارزش دلار نیز فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد می کند.

سانچز تصریح کرد: در چنین شرایطی افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو نیز خبر بدتری برای بازار طلا خواهد بود. همه این عوامل به ضرر قیمت طلا است و به نظر من اکنون فرصت خرید نیست.

ریچ رز تحلیلگر اقتصادی موسسه اورکور نیز تاکید کرد: نشانه های ادامه روند نزولی قیمت طلا در بازارهای جهانی کاملا مشهود است. قیمت مس نیز در بازارهای جهانی تاکنون بیش از 20 درصد کاهش داشته است. ارزش دلار نیوزلند و استرالیا نیز با کاهش شدیدی روبرو شده است.

وی افزود: ارزش دلار نیوزلند و استرالیا در برابر دلار آمریکا امسال به ترتیب 13 و 16 درصد کاهش داشته است. بی شک روند صعودی ارزش دلار آمریکا ادامه خواهد یافت و این مساله فشار بیشتری را بر قیمت طلا وارد می کند.

این تحلیلگر بازار طلا گفت: به نظر من احتمال افت بیشتر قیمت طلا و رسیدن قیمت به 1000 دلار در هر اونس وجود دارد.

البته کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ادامه روند صعودی خرید طلا از سوی بانک های مرکزی جهان و رشد تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه می تواند مانع از کاهش شدید قیمت طلا شود.

منبع : سایت اتحادیه طلای تهران

  • مدیریت سایت
  • 1394/08/19
  • 596
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)