چه حیواناتی به کشور قاچاق می شوند؟+جدول قیمت

در حالی که بازار خرید و فروش حیوانات خانگی روز به روز در حال پررونق‌تر شدن است آمار گمرک نشان می‌دهد که حیوانات خانگی در واردات رسمی جایگاهی ندارند.
به گزارش افکارخبر، چند سالی می‌شود که پای برخی حیوانات خانگی به خانه‌ ایرانی ها باز شده و مشتریان خاص خود را هم پیدا کرده‌ و در این بین بازار خرید و فروش حیوانات خانگی در کلانشهرهایی همچون پایتخت رونق چشمگیری پیدا کرده است.

عکس پیشی

این روزها کم نیستند اشخاصی که حیوان خانگی را مانند فرزندشان دوست داشته و برای آن هزینه‌های بسیاری را پرداخت می‌کنند و البته فعالان خرید ، فروش و ارائه دهندگان تجهیزات و لوازم حیوانات خانگی با آگاهی از این بازار تقاضا تلاش می‌کنند تا از تجارت پرسود حیوانات خانگی و علاقه‌مندان به آن به نفع خود بهره‌برداری کنند.نکته قابل توجه این است که با توجه به جدید و نو بودن این پدیده هنوز قوانین و نظارت خاصی برای این بخش وجود ندارد و می‌توان گفت خرید و فروش حیوانات خانگی با قیمت‌های گزاف به صورت زیرپله‌ای انجام می‌شود.

به طوری که وقتی سری به سایت‌های فروش حیوانات خانگی می‌زنیم مشاهده می‌کنیم که برای بسیاری از این حیوانات قیمت مشخصی درج نشده و صحبت از رقم توافقی است اما قیمت ها بسته به نوع نژاد و سن آنها متفاوت است و هر چه از گونه‌های نادرترباشد این قیمت افزایش می‌یابد.
گزارش میدانی خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، حاکی از این است که یک توله ‌سگ هاسکی یک میلیون و 200 هزار تومان و یک توله سگ پاک به قیمت 3 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
گربه‌ها که این روزها نیز مشتریان خاص خود را پیدا کرده‌اند بازار گرمی دارند و یک گربه پرشین هیمالین اصیل به قیمت یک میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت سایر گربه‌ها به صورت توافقی و در صورت اینکه مشتری واقعی باشید اعلام می‌شود.
پرندگان نیز مشتری‌های خود را دارند و یک جوجه عروس هلندی به قیمت 150 هزار تومان و قناری دست‌آموز نیز به قیمت 100 هزار تومان به فروش می‌رسد.
در این بین حیوانات خاص نیز از این قافله جا نمانده و مشتریان خاص خود را دارند و از جمله آن می‌توان به چین چیلا اشاره کرد که به قیمت 650 هزار تومان به فروش می‌رسد همچنین سنجاب سیاه وارداتی نیز به قیمت 900 هزار تومان و سنجاب پرنده به قیمت 650 هزار تومان به فروش می‌رسد.

 

حیوانات

قیمت به تومان

توله سگ هاسکی

یک میلیون و 200 هزار

توله سگ پاک

3 میلیون

گربه پرشینی هیمالین اصل

یک میلیون و 200 هزار

جوجه عروس هلندی

150 هزار

قناری دست‌آموز

100 هزار

چین چیلا

650 هزار

سنجاب سیاه

900 هزار

سنجاب پرنده

650 هزار

نکته قابل توجه دیگر این است که در کنار فروش حیوانات خانگی کرم‌های سوپر ورم نیز که برای تغذیه ماهی‌های آب شیرین و پرندگان و خزندگان استفاده می‎شوند فروش خوبی دارند.
اگر چه فروش حیوانات خانگی پشت درهای بسته انجام می‌شود اما نگاهی به آمار واردات گمرک نیز نشان می‌دهد که این حیوانات در واردات از مبادی رسمی جایی ندارند و این طور که به نظر می‌رسد این بازار جایگاه خوبی برای جولان قاچاقچیان شده است.
به طوری که در هفت ماهه نخست سال‌جاری سگ، گربه، انواع خزندگان و پرندگان جایگاهی در واردات رسمی ندارند و از مبادی رسمی تنها اسب، گاو، گوسفند، بز و جوجه گوشتی تخم‌گذار و میمون و سایر حیوانات برای تحقیقات پزشکی به کشور وارد شده است.
این طور که به نظر می‌رسد مسئولان چشم خود را بر قاچاق حیوانات بسته و شاهد رونق خرید و فروش حیوانات خانگی نیستند و این بازار در سایه نبود نظارت جایگاه خوبی برای جولان قاچاقچیان شده است.
منبع : سایت اتحادیه طلای تهران
  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۰۹/۱۳
  • 1088
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)