دلار 3200 تومانی ؛ خداحافظ

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران گفت: پس از لغو تحریم‌ها بازار ارز با ثبات نسبی همراه خواهد شد و در یک دوره کوتاه مدت ممکن است بازار ارز با کاهش قیمت‌ها روبرو شود که بیشتر از جنبه روانی است اما بعد از آن بار دیگر به نقطه ثبات خواهد رسید، لذا اینکه انتظار داشته باشیم قیمت دلار به 3000 یا 3200 تومان برگردد انتظار نادرستی است.

محمد مهدی رئیس زاده – عضو شورای پول و اعتبار – در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره وضعیت بازار ارز پس از لغو تحریم‌ها در ماه آینده، اظهار کرد: بازار ارز بعد از لغو تحریم‌ها در ماه آینده، با ثبات نسبی همراه خواهد شد و با توجه به عادی شدن شرایط در سیستم بانکی امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد.

وی افزود: طی دو ماه گذشته نوسانات زیادی را در بازار ارز شاهد بودیم که مهمترین دلیل آن اتفاقات و نا امنی‌های منطقه بوده است.

افزایش قیمت نفت پیش‌بینی نمی‌شود

رئیس زاده تصریح کرد: با توجه به پایین بودن قیمت نفت و روند کاهشی که در دنیا پیدا کرده است و همچنین اتفاقات اوپک و حاضر نشدن برخی کشور‌ها برای کاهش سهمیه خودشان در بازار، پیش‌بینی برای افزایش قیمت نفت وجود ندارد. در این وضعیت بخش مالیات می‌تواند جایگزینی برای فروش نفت باشد اما تا زمانی که رکود وجود داشته باشد و گستره اخذ مالیات افزایش پیدا نکند و فشار مالیاتی تنها روی کسانی باشد که پیش‌تر مالیات پرداخت می‌کردند باعث تعطیلی واحد‌های تولیدی خواهد شد و سیاست مالیاتی تاثیری نخواهد داشت.

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: بر اساس مفروضات فعلی نمی‌توان انتظار کاهش قیمت ارز را داشت اما به دلیل اینکه بعد از لغو تحریم‌ها نقل و انتقالات پولی حالت عادی پیدا می‌کند باعث ثبات در بازار خواهد شد.

وی همچنین درباره تک نرخی شدن ارز بعد از لغو تحریم‌ها گفت: بعد از عادی شدن شرایط در سیستم بانکی و استفاده از سوئیفت و گشایش اعتبار می‌توان برای تک نرخی شدن ارز برنامه ریزی کرد و مطمئنا یکی از مزیت‌های اجرایی شدن برجام تک نرخی شدن سیستم ارزی است.

منبع : سایت اتحادیه طلای تهران

  • مدیریت سایت
  • ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  • 934
  • 0

مطالب مرتبط

تعداد دیدگاه ها (0)