هشدارهای پلیسی

توصیه و هشدارهای پلیسی برای خریداران طلا

1ـ در هنگام خرید از فروشگاه و خارج شدن از آن‌جا ترجیحاً طلای خریداری شده را از ساک دستی مربوط به فروشگاه خارج نمایید. زیرا سبب تحریک سارقین می‌گردد. می‌توانید طلای خریداری شده را به تن کرده یا بخواهید فروشنده آن‌را در جعبه‌ی کوچک‌تری قرار دهد و در جیب خود بگذارید و در نهایت اگر چادری هستید کیف حاوی طلای خود را در زیر چادر قرار داده تا در دید مستقیم قرار نداشته باشد و اگر مانتو می‌پوشید بند کیف خود را از گردن رد کنید تا به راحتی از روی شانه شما قاپیده نشود و در هر صورت در هنگام پیاده رفتن کیف خود را به سمت دیوار و یا جوی آب حمل کنید تا توسط سارقین موتور سوار مورد سرقت قرار نگیرید.

2ـ در میهمانی‌ها محل اختفای طلا و جواهرات خود را برای دیگران بازگو نکنید.

3ـ اگر مدتی است که طلا و جواهرات خود را استفاده نمی‌کنید بهتر است آنها را به صندوق امانات بانک بسپارید تا از هر جهت خیالتان راحت باشد. حتی می‌توانید بابت این کار به نسبت طلایتان از بانک وام بگیرید.

4ـ ممکن است سارقین در اولین جستجو به سراغ اتاق خواب ‌روند. پس بنابراین طلاهای خود را در جاهای بهتری مخفی نمایید.

5ـ ترجیحاً گاوصندوق حاوی طلاجات و … منزل در محلی مخفی قرار داشته باشد و در غیر این‌صورت به محل خود جوش داده شود و متصل گردد و نیز حتی‌الامکان به‌صورتی قرار گیرد که نتوان به کمک میله‌ی فلزی و دیلم آن را از محل خود جدا نمود.

6ـ فاکتور طلاجات خود را در کنار طلاهایتان قرار ندهید. زیرا با وجود فاکتور، سارقین طلاها را به راحتی می‌توانند به فروش برسانند.

7ـ بهتر است از طلاهای خود عکس گرفته تا در هنگام سرقت، عکس آنها توسط پلیس به تمام طلافروشی‌ها فرستاده شده تا در هنگام مشاهده‌ی آنها فروشندگان بتوانند با مأمورین انتظامی تماس حاصل نمایند.

8 ـ در هنگام رانندگی درهای خودرو را قفل نمایید و شیشه‌ها را فقط اندکی پایین قرار دهید زیرا مشاهده شده در پشت چراغ قرمز سارقین موتور سوار در  کمترین زمان ممکن با چنگ انداختن و کشیدن گردنبند مال‌باختگان و یا تهدید اقدام به سرقت نموده‌اند.

9 ـ اگر به طور اتفاقی طلاجات خود را پشت ویترین مغازه‌ای مشاهده نمودید به‌طور خودسرانه اقدامی نکنید و فقط با نیروی انتظامی تماس حاصل نمایید.

10ـ اگر کودکانتان برای بازی و تفریح به تنهایی و با همسالان خود به بیرون منزل می‌روند حتماً طلاهای آنها را خارج کنید زیرا متاسفانه دیده شده که سارقین  گوشواره‌های دختران خردسال را با توسل به زور از گوش کشیده و باعث پارگی نرمه گوش و خونریزی آن شده‌اند.

11ـ اغلب دستبندها علاوه بر قفل، خود دارای یک عدد بست ضامن در کنار قفل می‌باشند. می‌توانید از فروشنده بخواهید جهت اطمینان کار یک عدد ضامن دیگر در طرف دیگر دستبند برای شما قرار دهد تا احتمال باز شدن دستبند به کمترین میزان خود برسد.
دقت کنید قفل و ضامن دستبندها پس از مدتی استفاده کردن شل شده و به راحتی باز می‌شوند. در این مواقع اگر خودتان نتوانستید قفل‌ها را محکم کنید به سراغ فروشنده خود رفته و بخواهید قفل و ضامن را محکم و اصطلاحاً «رگلاژ» نماید.
حتی می‌توان برای ساعت‌های طلا و بعضاً دستبندهای سنگین به دو سر ساعت یا دستبند، زنجیر ظریفی را وصل نمود تا احیانا اگر قفل ساعت یا دستبند باز گردید زنجیر مانع از افتادن آنها گردد.

12ـ در زمانی که خارج از منزل هستید بهتر است که از ساق دست و پوشش مناسب استفاده کنید تا طلاهایتان در معرض دید نباشد و از رفت و آمد در کوچه‌های خلوت به‌خصوص در هنگام شب خودداری نمایید و مراقب باشید که توسط افراد مشکوک تحت تعقیب قرار نگیرید و حتی‌الامکان سعی کنید تا حد لزوم چهره‌ی افراد مشکوک را به خاطر بسپارید.

13 ـ در هنگامی که خرید نسبتا سنگینی داشته‌اید و یا طلاهای خود را فروخته‌اید و مبلغ نسبتاً زیادی را تحویل گرفته‌اید، مراقب سارقین احتمالی که در کمین شما هستند باشید. ممکن است سارقین لاستیک خودروی شمارا پنچر کرده باشند و در هنگام تعویض لاستیک توسط شما پول‌ها و طلاجات را از داخل خودرو سرقت نمایند.

14ـ بانوان در هنگام مجالس زنانه مراقبت کافی از کیف خود به عمل آورند. زیرا معمولاً در این مواقع به خاطر شادی و یا ناراحتی بسیار از کیف خود غافل می‌گردند و مورد سرقت قرار می‌گیرند.

 
پلیس

توصیه و هشدارهای پلیسی برای فروشندگان طلا

 1ـ جدا از نصب شیشه‌های ضد گلوله و دوربین مدار بسته در نظر داشته باشید که دستگاه ضبط فیلم را در محلی مخفی قرار داده تا سارقین دستگاه را به همراه خود سرقت نکنند. بدیهی است زاویه‌ی نصب و کیفیت دوربین نیز بسیار مهم می‌باشد.

2ـ در هنگام شلوغ شدن فروشگاه حتماً نمایشگر فروشگاه خود را به روی حالت دوربین قرار دهید تا سارقین متوجه شوند که در هنگام سرقت تصاویرشان ضبط خواهد شد.

3ـ اگر تازه شروع به کار روزانه‌ی خود کردید و متوجه شدید که خیابان خلوت می‌باشد احتیاط کرده و تا شلوغ شدن خیابان اندکی صبر نموده، سپس فروشگاه خود را باز نمایید.

4ـ اگر فرد مشکوکی تقاضای گوشواره نمود و درخواست پرو آن‌را کرد هشیار باشید که پشت گوشواره‌ی طلایتان را با پشتی بدل عوض ننماید. می‌توانید پشتی تمام گوشواره های تک و گوشواره‌ی سرویس‌های خود را از نوع پلاستیکی گذاشته اما در زمان فاکتور و در صورت درخواست مشتری با پشتی طلا جایگزین گردند.

5ـ مدل زنجیرهایی را که نمونه‌ی بدل آنها فراوان می‌باشد قبل از دادن به افراد مشکوک وزن کرده، پس از تحویل، مجدداً وزن نمایید.

6 ـ از خرید طلای بدون فاکتور اکیداً خودداری نمایید مگر آن‌که مطمئن باشید که طلای خودتان بوده و شخص فروشنده آن‌را از خودتان خریداری کرده است. همچنین افرادی را که فاقد فاکتور خرید می‌باشند، به اتحادیه راهنمایی کنید تا مجوز فروش برای این افراد صادر گردد.

نکته‌ی مهم این‌که ممکن است همین طلای بدون فاکتور را که شما می‌خرید در زمان سرقت به قیمت کشته شدن یک یا چند نفر از همکارانتان به‌دست آمده باشد.

7 ـ اگر مشتری، جواهرات خود را به جهت تعمیر به نزد شما می‌آورد در هنگام تحویل گرفتن تمام سنگ‌ها و نگین‌ها را از لحاظ سالم بودن و کم نبودن بررسی کنید و نیز در هنگام تحویل به مشتری، آنها را به  مشتری خود نشان دهید.

8 ـ اگر طلایی را فروختید و مشتری به هر علت درخواست کوتاه کردن و یا کوچک کردن جنس را داد پس از انجام کارها حتماً وزن دوم را در فاکتور قید نمایید. زیرا ممکن است چندین سال از این موضوع گذشته و مشتری این مطلب را فراموش کرده و قصد داشته باشد آن طلا را در جایی دیگر به فروش رساند و این تصور را داشته باشد که وزن طلای فروخته شده کم بوده است.

9ـ اگر بابت امانت گذاشتن طلای مشتری و یا بیعانه به مشتری رسید داده اید در هنگام فاکتور کردن حتماً رسید را پس بگیرید. حتی اگر به خریدار اطمینان کامل داشته باشید زیرا ممکن است مشتری شما رسید را گم کند و فردی که آن‌را پیدا کرده است قصد داشته باشد به‌وسیله‌ی آن رسید از شما ادعای مال نماید.

10ـ ممکن است بعضی افراد با چندین خرید خوب قصد جلب اعتماد شما را داشته باشند و در اجرای آخرین نقشه‌ی خود به هر دلیلی از پرداخت وجه خودداری نمایند و با دادن چک و یا این وعده که به‌زودی مبلغ مورد نظر را پرداخت می‌کنند، پس از بردن طلاها دیگر باز نگردند و کلاه برداری نمایند.

11ـ اگر به بعضی از مشتریان خود اعتماد کامل دارید و اجناس زیادی را جلوی آنها گذاشته اید و خود به کناری رفته تا مشتری‌تان با خاطری آسوده جنس مورد نظر خود را انتخاب نماید، دقت کنید که بعضی سارقین از حواس‌پرتی شما و نا آگاهی مشتری شما سوءاستفاده کرده، اقدام به سرقت به‌طور مخفیانه و یا جابه‌جایی با اجناس مشابه بدل و یا کم‌ارزش‌تر می‌نمایند.

12ـ در هنگام ویترین چیدن هرگز افراد غریبه را حتی این‌که قصد خرید داشته باشند به داخل مغازه راه ندهید. زیرا این حالت برای سارقین بهترین زمان است که می‌توانند تمام طلاها را یک‌جا و بدون اتلاف وقت با خود سرقت کنند.

13ـ پس از فاکتور کردن بهتر است شماره‌ی تماس خریدار را به روی ته فاکتور یادداشت نمایید تا اگر به هر علتی متوجه شدید اشتباهی در ثبت فاکتور صورت گرفته بتوانید به آسانی با خریدار تماس حاصل کنید. 

14ـ اگر افرادی در پوشش روستاییان ساده لوح طی تماس تلفنی از سایر استان‌ها ادعا کردند که گنجی شامل سکه‌های طلا یافته‌اند و قصد فروش آنها را دارند مراقب باشید در دام این شیادان نیفتید زیرا این افراد در قرار نخست سکه‌های اصلی را به شما نشان می‌دهند اما در مرحله‌ی بعدی نقشه خود سکه‌ها و طلاهای بدلی را به شما خواهند فروخت و یا اقدام به زورگیری خواهند نمود.

15ـ به صرف این‌که طلایی دارای مارک 750 می‌باشد مطمئن نباشید که 100% آن قطعه طلا است. زیرا مدتی است که دیده شده افرادی بدلی‌جاتی مانند نقره را چندین مرحله روکش طلا داده که حتی با محک زدن نیز ممکن است متوجه بدلی بودن آن نشوید. در این مواقع قسمتی از آن قطعه را سوهان زده و قطره‌ای تیزآب به روی آن بریزید تا از انفعالات رخ داده متوجه شوید که قطعه‌ی مورد نظر طلا بوده و یا بدل می‌باشد.

16ـ اگر در فروشگاه خود فروشنده‌ی جوان و کم‌تجربه‌ای دارید دقت کنید که بعضی از زنان معلوم‌الحال با استفاده از جذابیت‌های زنانه‌ی خود سعی دارند حواس فروشنده شما را پرت نموده و اقدام به سرقت نمایند.

17ـ به هنگام مراجعه‌ی خانم‌هایی با روبند، جانب احتیاط را بیشتر رعایت نمایید.حتی ممکن است مردانی در پوشش چادر و روبند و با اختفای اسلحه‌ی خود در زیر چادر عربی و … قصد سرقت مسلحانه داشته باشند.

18ـ رفت و آمد مشتریان به درون و خارج از فروشگاه فقط از طریق کلید برقی و در کنترل شما باشد.

19ـ اگر دیوار به دیوار و یا پشت فروشگاه شما فضای خالی و یا در حال ساخت وجود دارد دقت کنید که ممکن است سارقین با تخریب دیوار قصد ورود به فروشگاه شما را داشته باشند. بنابراین بهتر است در هر صورت دیوارها، سقف و کف فروشگاه به‌طوری ساخته شده باشند که نفوذ به آن به سادگی امکان‌پذیر نباشد.

20ـ در اوقات خلوت مراقب توقف وسایل نقلیه‌ی مشکوک و همچنین رفت‌وآمد موتورسیکلت سواران در اطراف فروشگاه خود باشید.

21ـ بهتر است دستگاه کارت‌خوان در دید مستقیم مشتری اما کشیدن کارت و وارد کردن مبلغ توسط خودتان انجام پذیرد. در صورت تمایل مشتری می‌تواند رمز کارت را شخصاً وارد کند. هم‌چنین به رسیدهای جعلی که از قبل ممکن است تهیه شده باشد توجه داشته باشید.

22ـ مدتی است بعضی از جاعلین به‌جای ضرب سکه‌های کامل، نیم و ربع رو به ضرب سکه‌های پارسیان آورده‌اند. دلیل این کار آن است که طلافروشان می‌توانند سکه‌های کامل، نیم و ربع را از وکیوم آن خارج نموده و پس از بررسی با آرم فروشگاه خود مجدداً سکه‌ها را وکیوم نمایند. اما در سکه‌های پارسیان چون وکیوم سکه‌ها توسط طلافروشان امکان‌پذیر نمی‌باشد و پس از خارج کردن سکه از پرس کارت از حق‌الضرب آن کاسته خواهد شد معمولاً طلافروشان از این عمل خودداری می‌نمایند. بنابراین به صرف این‌که سکه‌ی پارسیان دارای «هولوگرام» و تایید شده توسط اتحادیه‌ی طلافروشان می‌باشد از این موضوع غافل نشوید و ابتدا آن‌را بررسی نموده سپس اقدام به خرید از مشتری نمایید.

23ـ متاسفانه بعضاً دیده شده بعضی از کارکنان یک فروشگاه با چندین سال سابقه‌ی کار از اعتماد صاحب کار خود سوءاستفاه نموده، با زدن کلید یدک و مهیا نمودن ریموت دزدگیر فروشگاه شبانه اقدام به سرقت می‌نمایند. بنابراین با بررسی سوابق و شناخت کافی اقدام به استخدام فروشنده در فروشگاه خود نمایید.

24ـ پیشخوان داخل فروشگاه به‌طوری باشد که از سمت مشتری نتوان با دراز کردن دست از داخل ویترین اقدام به سرقت نمود. در این مواقع سارقین به‌طور گروهی اقدام به سرقت می‌نمایند. بدین صورت که چندین نفر  حواس فروشنده  که تنها می‌باشد را پرت می‌کنند و شخص دیگر دست خود را دراز کرده، اقدام به سرقت می‌نماید. همچنین دیده شده سارقین با آموزش کودکان خردسال ابتدا فروشنده را به سمت نقطه‌ی خاصی از فروشگاه می‌برند و ضمن سؤال پیچ کردن فروشنده کودک را به پشت پیشخوان می‌فرستند تا سرقت خود را به کمک کودک عملی نمایند.

25ـ اگر شخصی به همراه فاکتور قصد فروش و یا معاوضه‌ی طلای خود را داشت که شناختی از فرد مذکور نداشتید بهتر است که کد ملی آن شخص را جهت احتیاط یادداشت نمایید. در این مواقع شخصاً کد ملی را از روی کارت ملی فرد یادداشت نمایید تا احتمالاً اگر شخص مزبور موردی داشت کد ملی خود را به‌طور اشتباه به شما ندهد.

26ـ هرگز گول ظاهر افرادی را که با لباس نظامی و درجات بالا به نزد شما آمده‌اند را نخورید. چنین افرادی ممکن است در ازای خرید به شما چکی ارائه کنند با انواع و اقسام مهرهای دولتی و انتظامی اما پس از اقدام برای وصول چک متوجه شوید که چک بی‌محل دریافت نموده‌اید.

27ـ شگرد دیگر سارقین این است که با به دام انداختن زنان ساده‌لوح و وعده‌های دروغین نظیر خرید ازدواج به نزد شما آمده، پس از امتحان کردن چندین جنس و به بهانه‌ی صحبت با تلفن همراه و یا دیدن اجناس دیگر پشت ویترین به تنهایی با طلاها به بیرون رفته و تصور شما این است که زن داخل مغازه همسر آن فرد می‌باشد. درحالی‌که سارق به همراه طلاها پا به فرار گذاشته است و شما مانده‌اید و زن مورد نظر که حتی کوچک‌ترین اطلاعاتی هم از فرد سارق ندارد.

28ـ به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نمایید که حتی‌المقدور بیش از یک نفر در داخل فروشگاه حضور داشته باشند.

29ـ در زمان تاسیس یک واحد صنفی طلافروشی انتخاب مکان از نظر جرم‌خیزی منطقه، حاشیه بودن و نیز بافت جمعیتی و فرهنگی از موارد قابل توجه است.

30ـ توجه نمایید که پرسنل فروشگاه شما به جهت تعمیرات طلای مشتریان در مسیر کارگاه یا رفت و آمد به شعبات دیگر فروشگاه‌تان همیشه از یک مسیر و در یک ساعت خاص تردد ننمایند. این نکته برای طلافروشان کیفی نیز بسیار حایز اهمیت می‌باشد.

31ـ به برنامه‌هایی که هر از چند گاهی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی در رابطه با سرقت از طلافروشی‌ها پخش می‌شود و نیز اخباری را که در همین زمینه در روزنامه‌ها چاپ می‌شود توجه نمایید تا از آخرین شگردهای سارقین و توصیه‌های امنیتی نیروی انتظامی مطلع گردید.